top of page
  • AutorenbildPatrycja Doroszewska

IMMER WIEDER DAS GLEICHE - DIE SOMMERFERIEN

ÜBUNG 1

A. Jeden zestaw memo można rozdać uczniom i poprosić, żeby odnaleźli swoją parę.

Wstępnie poznają słownictwo.

B. Kalambury - uczniowie, którzy właśnie dobrali się w pary, wypowiadają słówko niemieckie i starają się zademonstrować jego treść. Pozostali zgadują polskie znaczenie.

C. W parach lub małych grupach uczniowie grają w memo.


ÜBUNG 2

Potrzebna będzie piłka plażowa.

Przebieg zabawy

Stajemy w kółku. Nauczyciel mówi: Ich bin np. eine Muschel . Ich bin am Strand i rzuca piłkę do kolejnego ucznia. Uczeń mówi: Ich bin (tutaj wybiera inną rzecz z plaży) ein Liegestuhl. Ich bin am Strand und sehe eine Muschel i rzuca piłkę do następnej osoby. Następna osoba mówi: Ich bin das Meer und bin am Strand. Ich sehe eine Muschel, einen Liegestuhl itd.


Viel Spaß am StrandÜBUNG 3

Rozdajemy karteczki uczniom, mogą powtarzać się. Uczniowie wymyślają dźwięk do swoich słówek.

Prosimy ich, żeby przedstawili nam słowo plus dźwięk. Np. Flip-Flops - klip-klap.

Potem prosimy o efekt zaciętej płyty. Uczniowie powtarzają cały czas słowo plus dźwięk.

Wariant 1

Robimy plażę- uczniowie rozchodzą się na wyznaczonej przestrzeni i cicho wypowiadają cały czas słowo plus dźwięk równocześnie. Nauczyciel przemieszcza się wśród nich. Uczeń w pobliżu, którego nauczyciel znajduje się, wypowiada swoje słowo plus dźwięk głośniej. Później może jedna osoba z klasy wcielić się w rolę spacerującego plażowicza.

Wariant 2

Tak samo jak w poprzedniej rundzie, tylko osoba przemieszczająca ma za zadanie znaleźć na plaży konkretną rzecz np. Flip-Flops - klip-klap. Osoba ta z zakrytymi oczami chodzi po plaży i wśród dźwięków stara się rozpoznać swój cel.

Wariant 3

Uczeń idzie przez plażę i stara się zapamiętać jak najwięcej rzeczy.

Wariant 4

Uczeń (może być też dwóch uczniów- będzie raźniej) chodzący po plaży dostaje kilka obrazków i stara się odnaleźć "słówka" z obrazka.

Na koniec zajęć można poprosić uczniów, żeby zapisali wszystkie słowa, które zapamiętali.


Inspirowałam się warsztatami prowadzonymi na zjeździe PSNJN w Łomży przez przedstawiciela organizacji - © Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) . Po zeskanowaniu kodu można pobrać ich broszurkę z innymi bardzo ciekawymi animacjami językowymi.

Zabawa jest przednia. Gorąco polecam.

Graliśmy w tę grę podczas wspomnianych warsztatów, z tą różnicą, że byliśmy miastem nie plażą.


ÜBUNG 4

Każdy uczeń otrzymuje jedną kartę pracy. Następnie chodzi po sali , zadaje pytania, żeby znaleźć osobę, do której pasuje informacja z jednej kratki bingo. Po znalezieniu jej zapisuje jej imię w kratce. Wygrywa uczeń, który będzie miał bingo jako pierwszy czyli 4 imiona w poziomie, pionie lub na ukos. W takiej sytuacji krzyczy: BINGO i kończymy grę.

Wskazówka: Każdego z uczniów możemy wpisać tylko raz. Zastanówcie się, czy istnieje potrzeba przypomnienia uczestnikom, w jaki sposób należy zadawać pytania.ÜBUNG 5

LINKS ODER RECHTS? Entscheide.

TikTokowa gra. Przygotowałam dwa warianty. Do wyświetlania na tablicy interaktywnej lub wersja klasyczna czyli wydrukuj i zademonstruj.

Przebieg gry:

Uczniowie ustawiają się w rzędzie przed nami. Demonstrujemy po kolei karty (jest ich 11).

Uczestnicy jeden po drugim czytają kartę i wybierają, która wersja bardziej do nich pasuje. Tematem są ich wakacje. Jeśli np. wolą jeździć na rowerze niż czytać książki ( spójrz przykładowa karta poniżej), to mówią to i idą w lewo na koniec rzędu. Czekamy jak wszystkie osoby dokonają wyboru tzn. pójdą w lewo lub prawo i pokazujemy kolejną kartę.Wersja do wydrukowania, przykładowe karty


ÜBUNG 6

Opisz swoje wakacjez a pomocą hasztagów #.

Następnie w parach uczniowie zadają sobie na wzajem pytania typu:

Warum steht hier #langweilig?


ÜBUNG 7

Opisz swoje wakacje. Zrób relacje lub post na Instagramie, ale na papierze.

Zadanie można zadać również w wersji cyfrowej np. jako zadanie domowe.


ÜBUNG 8

Deine Freunde haben in den Sommerferien viele Fotos ins Netz gestellt.

Schreib Kommentare zu den geposteten Fotos.


ESCAPE ROOM

Jeśli chcesz poznać rozwiązanie, napisz do mnie. Moi uczniowie zaglądają tutaj i nie chcę spolerować.Okulary dyrekcji można schować w opisane w rozwiązaniu miejsce.


Commentaires


bottom of page