top of page
  • AutorenbildPatrycja Doroszewska

Ocenianie kształtujące w praktyce. Danuta SternaChciałabym w tym tygodniu zarekomendować biblię OK czyli książkę pt. "Ocenianie kształtujące w praktyce".

Jak sam tytuł wskazuje publikacja zawiera dużo praktycznych wskazówek do prowadzenia zajęć z elementami OK. Autorka w bardzo przejrzysty i przystępny sposób wprowadza nas w świat oceniania bez ocen sumarycznych .

Osoby, które jeszcze nie rozpoczęły swojej przygody z OK znajdą tutaj gotową receptę na start. Również nauczyciele, którzy nie stosują OK mogą skorzystać z pomysłów zawartych w książce.

Podam jeden przykład: Sposób na zebranie refleksji uczniowskich po zakończeniu lekcji : Walizka i kosz czyli uczniu, co zapakujesz do walizki, a co wyrzucisz do kosza.

Uczniowie mogą narysować w zeszytach walizkę i kosz . Następnie wypełnić je rzeczami do zabrania i wyrzucenia z danej lekcji .

Wariant 2: Można wydrukować walizkę i kosz na śmieci i wywiesić lub narysować na tablicy. Następnie rozdać uczniom żółte inpostowe karteczki i poprosić o uzupełnienie walizki i kosza, potem o przyklejenie na tablicy swoich refleksji.

Czy zgadzacie się ze słowami pani Danuty Sterny (cytat na obrazku)?


Comments


bottom of page